18.02.2018 | Aleš Plch
Hypoteční trh prochází malými velkými změnami. Čísla, která se mění jsou malá, ale jejich dopady na nás, na konzumenty hypotečních úvěrů, jsou obrovské. Napadá mne, že je to trochu jako v té bajce…
Kdysi dávno žila zvířátka v lese sama. Žádný hajný, žádný myslivec, prostě se o sebe starala sama. Každý konec léta si všechna musela udělat svoje zásoby na zimu. Každý za ta léta přesně věděl, kolik žaludů, kaštanů a všelijakých pamlsků je potřeba nashromáždit, aby pohodlně přežil zimu. Jednoho dne přišel do lesa myslivec v dobré víře, usnadnit zvířátkům život. Na tom by nebylo nic špatného, takže se všichni radovali a vesele myslivcovy štědrosti využívali. Jen zajíc, starý filuta, cítil, že je něco špatně. Stále si dělal svoje vlastní zásoby, jako za starých časů a nenechal se zlákat lesní novinkou: Jídlo snadno a rychle. Všechno fungovalo… Až do dne, kdy myslivec onemocněl a přestal nosit do lesa jídlo. Všechna zvířátka vyměnila svoje těžce získané návyky ve shromažďování a jisté opatrnosti za zlozvyk nažrat se kdy se jim zachce. Na každého měla tahle situace různé dopady… někdo zhubnul, někdo nepřežil. Jen zajíc byl připraven. Ne všechna ……
Na českém hypotečním trhu to bylo do této chvíle jako v lese. Kdo chtěl bydlet, přišel ke krmítku, nabral “žaludy” a splnil si tak svůj celoživotní sen v režimu “snadno a rychle”. Žaludů bylo v lese víc než kdy dřív, krmítek také, takže jakýpak problém. Některá zvířátka dokonce přestala dělat zásoby úplně, nechala se plně živit z krmelců.
Od 1. 10. 2016 vydal myslivec (v našem světě Česká Národní Banka) nařízení, že každé zvířátko musí nasbírat alespoň 5% samo a zbytek dostane. Rozumějte tomu tak, že skončily tzv. 100% hypotéky. Lidé už si musí vždycky naspořit alespoň těch 5%. Dokonce od 1. 4. 2017 vejde v platnost druhá úprava zákona, která říká, že bude nasypáno jen těm, kteří si naspoří 10% prostředků a to jen v 15% všech případů. Řečeno po lopatě, pokud tedy chceme mít jistotu, že nám banka půjčí, musíme si naspořit 20% z celkového investičního záměru.
V řeči peněz (dost bylo žaludů), chcete-li si pořídit vlastní bydlení za 2mil Kč, budete potřebovat vlastních 400 000 Kč. Ze své 12ti leté praxe vím, že naprostá většina kupujících nemovitost tyhle peníze připravené nemá, takže se dá očekávat zpomalení růstu hypotečních úvěrů. Je jen jedna rada, v této situaci: Nenechávejte nic na poslední chvíli. Přemýšlejte o své budoucnosti a plánujte svoje finanční výdaje, jak to dělal pan XY z klasické české trilogie o básnících: Za dva roky první dítě, pak dům, za 4 roky druhé, za 6 let dovolená v Bulharsku a pak už jen samé sociální jistoty. Ty proboha nečekejte, na to ve státní kase nejsou peníze, ale o tom až jindy….
Více o autorovi článku: Aleš Plch
Zpět do blogu16.11.2021 | Aleš Plch
Finanční poradce už nemůže být jen poslíček, který vám donese do obýváku smlouvu na stavebko. “Dokonce nestačí, aby rozuměl financím, musí být i osobnost, která vám dokáže rozmluvit špatn… Číst dále
16.11.2021 | Aleš Plch
Aleš Plch měl už jako student jasno, že se s průměrnou mzdou nespokojí. Kupředu ho hnaly ambice, na jejichž základě se pustil do podnikání. Právě příležitost podnikat by měl podle něj dostat každý, jelikož se jedná o cennou zku&scaron… Číst dále
17.03.2019 | Ing. Iveta Boubalová
Poslední roky se se spořicími účty roztrhl pytel a nabízí je snad už každá banka. Který z nich je ovšem ten „nejvýhodnější“ a který naopak stojí za nic? Tuhle otázku dneska slý… Číst dále